صفحه اصلی > اخبار > اخبار صنعت لیزینگ 


  چاپ        ارسال به دوست

آیا سود تسهیلات شرکتهای واسپاری بابت واگذاری اموال غیر منقول در قالب عقود اجاره به شرط تملیک و یا فروش اقساطی مشمول مالیات ارزش افزوده می باشد ؟

    علیرضا نوروزی

مدیرحسابرسی داخلی شرکت واسپاری سپهر صادرات

   دبیر کارگروه حسابداری و حسابرسی

طبق بند 8 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده، اموال غیر منقول معاف از پرداخت مالیات می باشد. همچنین طبق بند 17 بخشنامه شماره 28004مورخ 12/11/1388، عرضه اموال غیر منقول اعم از عین و منفعت از پرداخت مالیات و عوارض معاف گردیده است. قابل ذکر است مطابق استعلام صورت گرفته از واحد فنی سازمان امور مالیاتی طی نامه 2237مورخ 06/07/1387 لیزینگ اموال غیر منقول معاف از پرداخت مالیات اعلام شده است. از اینرو در صورتی که شرکتهای واسپاری اقدام به لیزینگ اموال غیرمنقول نمایند و مالیات ارزش افزوده نسبت به سود متعلقه توسط تسهیلات گیرنده پرداخت گردد، طبق تبصره 2 ماده 17 قانون مالیات ارزش افزوده، بعنوان اعتبار مورد قبول ممیزان سازمان امور مالیاتی قرار نمی گیرد. بعنوان مثال درصورتی که شرکتهای واسپاری اقدام به لیزینگ املاک نمایند و نسبت به سود تسهیلات ارائه شده مالیات ارزش افزوده مطالبه و به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمایند ، اعتبار ایجاد شده نزد مشتری با توجه به معاف بودن املاک از ارزش افزوده مورد تایید ممیزان معاونت ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی قرار نمی گیرد.

با توجه به مفاد قانون مالیات بر ارزش افزوده ، بخشنامه های صادره و نظرکمیته فنی و رویه اجرایی ممیزان سازمان امور مالیاتی لذا استنباط قانونی ، عدم تعلق مالیات ارزش افزوده به اموال غیر منقول می باشد که اصلاح دیدگاه و ثبات رویه ممیزان سازمان امور مالیاتی به منظور ارتقاء عدالت مالیاتی مورد نظر مودیان می باشد. همچنین اجرای رویه یکسان توسط شرکتهای لیزینگ در این خصوص، می تواند کمک شایانی به تامین منافع شرکتهای لیزینگ و مشتریان این صنعت نماید.                                                                                                          


٠٨:٤٨ - دوشنبه ١٩ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٦٢٠    /    تعداد نمایش : ٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: